Nasze usługi

Sutenerstwo, kuplerstwo i stręczycielstwo


Prostytucja w polskim prawie karnym nie jest czynem zabronionym. Karalne są zachowania okołoprostytucyjne, czyli stręczycielstwo, kuplerstwo i sutenerstwo. Eksploatacja prostytucji jest przestępstwem przeciwko wolności i obejmuje trzy zachowania. Polska ratyfikowała, czyli upraszczając, przyjęła do polskiego porządku prawnego Konwencję ONZ z 2 listopada 1949 r. w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji, na podstawie której przyjęła system normalizacji prawnej prostytucji — abolicjonizm. Podstawą takiego systemu jest hasło — należy walczyć z prostytucją, a nie z prostytutką.


Kodeks karny wskazuje na stręczycielstwo, sutenerstwo i kuplerstwo w jednym art. 204, przedstawiając typy kwalifikowane:

1.  Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2.  Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

3.  Jeżeli osoba określona w § 1 lub 2 jest małoletnim, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Prostytucja a usługi seksualne

Prostytucja jest procederem, czyli wielokrotnym działaniem polegającym na zaspokojeniu potrzeb seksualnych innych osób poprzez zaangażowanie w to własnego ciała, chcąc uzyskać zapłatę. W prostytucji występuje brak zaangażowania uczuciowego i brak możliwości wyboru, czyli oddanie się do dyspozycji seksualnej osobie, która za taką usługę płaci. 

Nie wchodząc w szczegóły, należy rozróżnić prostytucję, a usługi seksualne realizowane przez internet, telefon. Usługi seksualne świadczone przez internet, czyli cyberprostytucja nie jest kwalifikowana jako prostytucja rozumiana w kodeksie karnym. Prostytucja wirtualna, czyli świadczenie usług zapożyczone przez urządzenie, internet nie podlegają tej samej kwalifikacji prawnej, jak nierząd realizowany fizycznie w jednym, stacjonarnym miejscu bezpośrednio z inną osobą. Opowiedziała się za tym Izba Skarbowa w Katowicach, w związku z tym, że nie ma jednej definicji prostytucji — w dochodzeniu swoich praw można również czerpać z różnych źródeł wykładni podczas postępowania karnego. Organ rozróżnił prostytucję a cyberprostytucję i wskazał, że świadczenie usług seksualnych przez internet podlega opodatkowaniu i prostytucją nie jest. 

Rozróżnienie na prostytucje i prostytucję wirtualną powoduje, że zachowania okołoprostytucyjne, czyli stręczycielstwo, kuplerstwo i sutenerstwo są kwalifikowane jako zabronione, tylko wtedy kiedy dotyczą prostytucji, a nie cyberprostytucji, bo nie można tutaj wykorzystać wykładni rozszerzającej. 

Odpowiedzialność karna za prostytucję

Wskazując na brak karalności prostytucji, trzeba podkreślić, że natarczywe, narzucające się lub inne naruszające porządek publiczny proponowanie innej osobie dokonania z nią czynu nierządnego mające na celu uzyskanie korzyści materialnej jest karalne jako wykroczenie przeciwko obyczajności publicznej, co wynika z art. 142 kodeksu wykroczeń.

Czym jest stręczycielstwo?

Stręczycielstwo jest zachowaniem eksploatacji prostytucji, czyli nakłanianie innej osoby do uprawiania prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przestępstwo stręczycielstwa określa się kierunkowym podżeganiem. Stręczycielstwo w przeciwieństwie do sutenerstwa, może mieć formę jednorazowego zachowania, nie musi być procederem. Zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat

Przykład:
Maciek i Ania są parą. Maciek nalega, a potem grozi Ani, aby zaczęła zarabiać jako prostytutka, dzięki temu będzie mógł kupić nowy i drogi samochód. 

Czym jest kuplerstwo?

Kuplerstwo jest przestępstwem zagrożonym tę samą karą co stręczycielstwo. Polega na ułatwieniu innej osobie uprawianie prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przykładem kuplerstwa jest wynajdowanie klientów, wynajmowanie pomieszczenia lub udostępniania samochodu, a nawet dowożenie do klientów.

Co grozi za sutenerstwo?

Kolejna karalna forma eksploatacji prostytucji, czyli sutenerstwo polega na czerpaniu korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez inną osobę. Nie jest czynnością jednorazową, a powtarzalnym procederem. Sutenerstwo podlega temu samemu wymiarowi kary, jak stręczycielstwo i kuplerstwo. Przejawia się tym, że sutener np. żyje na koszt prostytutki, zabiera część lub całość wynagrodzenia, świadczy usługi — ochrony, jednak niewspółmierne do wynagrodzenia. 

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w III Wydziale Karnym wyrokiem z dnia 14 lipca 2022 roku orzekł karę pozbawienia wolności względem oskarżonej o ułatwianie i uprawnianie prostytucji oraz czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji na okres 2 lat i karę grzywny. Oskarżonej zarzucono również inne czyny, więc doszło do kumulacji wymiaru kary pozbawienia wolności na okres łączny 4 lat. Oskarżona wynajmowała nieruchomości, które wykorzystywała do prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług seksualnych przez inne ustalone i nieustalone kobiety. Szukała kobiet do pracy poprzez ogłoszenia internetowe, wykorzystując wizerunek różnych kobiet. Wystawiała ogłoszenia sugerujące, że to ona osobiście świadczy usługi seksualne, a w rzeczywistości przekazywała tak zdobytych klientów innym, zatrudnionym kobietą. 


W sprawie o popełnienie przestępstwa sutenerstwa i kuplerstwa Sąd Rejonowy w Rzeszowie orzekł w 2022 r. o uwzględnieniu dobrowolnego poddania się karze oskarżonego i wymierzył mu karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Odpowiedzialność karna agencji towarzyskiej

Wobec właścicieli agencji towarzyskich kryminalizacji podlega zachowanie kwalifikujące się jako sutenerstwo. W ich zachowaniu okołoprostytucyjnym zachodzi umożliwienie świadczenia usług seksualnych, ale również jest to organizacja czerpiąca korzyści majątkowe z uprawianej tam prostytucji przez pracujące w niej osoby. Właściciel agencji towarzyskiej może zostać skazany nie za kuplerstwo, bo jest to przestępstwo kierunkowe, gdzie niezbędne jest udowodnienie sprawcy ułatwienia prostytucji w celu osiągnięcia przez niego korzyści majątkowej, a właśnie sutenerstwo. W przypadku kwalifikacji czynu, jako sutenerstwa wystarczy udowodnić przewidywanie i godzenie się, z tym że czerpane korzyści majątkowe pochodzą z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

Jak bronić się w sprawie o sutenerstwo?

Adwokat dla pokrzywdzonej sutenerstwem

Jeśli jesteś zmuszana do prostytucji, podejmij następujące kroki:

  1. Zbierz dowody — nagrania, wiadomości, notatki. Ustal chronologię zdarzeń i świadków.
  2. Skontaktuj się z adwokatem z Katowic – prawnik pomoże Ci w skutecznej ochronie Twoich praw i reprezentacji w postępowaniu karnym.
  3. Zgłoś sprawę do organów ściągania — na policję lub na prokuraturę — każde zawiadomienie o przestępstwie jest traktowane poważnie.
  4. Zgłoś się o pomoc psychologiczną.

Adwokat oskarżonego o stręczycielstwo z Katowic stręczycielstwo z Katowic

Jeżeli zostałeś oskarżony z art. 204 k.k., konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony swoich praw.

  1. Podejmij współpracę z adwokatem w sprawach karnych  – profesjonalne wsparcie prawne może pomóc w łagodzeniu skutków postępowania karnego.
  2. Zweryfikuj relacje i zeznania świadków w sprawie — przeanalizuj relację z ofiarą w okresie objętym zarzutem, zbadaj motywację świadków — może jesteś z nimi w konflikcie?

Rafał Pirożek

Adwokat

Wspólnik kancelarii Pirożek & Pirożek

32 205 50 12


W roku 2001 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczenie zdobywał aplikując w wiodących kancelariach prawniczych w Polsce takich jak Adwokaci i Doradcy, a następnie Popiołek, Adwokaci i Doradcy. W 2006 roku złożył egzamin adwokacki i przystąpił do tworzenia własnej Kancelarii Adwokackiej. Mecenas Pirożek specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym. Posiada wieloletnie doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz prowadzeniu sporów sądowych, karnych i cywilnych. Jest obrońcą i pełnomocnikiem w wielu sprawach sądowych. Nie boi się podejmowania ryzyka. W sprawach trudnych zawsze poszukuje niekonwencjonalnych rozwiązań, co w połączeniu z szybkością podejmowanych decyzji bezpośrednio przekłada się na skuteczność w osiąganiu założonych celów.

Pomożemy obronić Twoje prawa!

POGOTOWIE KARNE

Obrońcę może ustanowić dla zatrzymanego także INNA OSOBA, w sytuacji gdy zatrzymany został pozbawiony wolności.