Warunkowe umorzenie postępowania karnego – kiedy jest możliwe i jakie są jego konsekwencje?
9 września, 2024Postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej to pierwszy etap tego postępowania mający wyjaśnić czy w ogóle doszło do popełnienia czynu zabronionego oraz kto ewentualnie się tego czynu dopuścił. Czas trwania tego etapu jest uzależniony od jego przedmiotu – czyli zdarzeń jakie ta sprawa obejmuje, okoliczności im towarzyszących oraz zakresu postępowania dowodowego do przeprowadzenia.
Ile trwa postepowanie przygotowawcze?
Głównym czynnikiem wpływającym na czas trwania postępowania przygotowawczego są czynności dowodowe – czyli w skrócie mówiąc przesłuchania świadków, uzyskiwanie opinii biegłych lub przeprowadzanie oględzin czy eksperymentów procesowych. Nierzadko zachodzi konieczność uzyskania pewnych dowodów od innych instytucji publicznych, prywatnych czy też od osób, które są w posiadaniu określonego przedmiotu lub dokumentu. W takich sytuacjach organy ścigania przeprowadzają szereg czynności operacyjnych oraz stricte procesowych – przykładowo dokonują przeszukań miejsc czy pojazdów, zatrzymują pewne osoby i dokonują przeszukania ich odzieży.
Na czym polega postępowanie przygotowawcze?
Szczególnie dużo czasu w postępowaniu przygotowawczym zajmuje uzyskanie opinii biegłego – organy ścigania często muszą bowiem poprosić specjalistę w określonej dziedzinie o wypowiedzenie się w konkretnym zakresie aby móc wyjaśnić czy doszło do popełnienia czynu zabronionego oraz celem ustalenia sprawcy takiego czynu. Biegli otrzymują zawsze określony czas na wykonanie opinii – najczęściej jest to co najmniej 1 miesiąc. Zdarza się natomiast, że sprawa jest obszerna i biegły musi zapoznać się z dużą ilością materiału, więc potrzebuje więcej czasu na przygotowanie opinii – wtedy oczekiwanie na opinię biegłych może trwać nawet rok (zdarza się to w przypadku poważnych katastrof, skomplikowanych powikłań zdrowotnych na skutek błędu medycznego czy chociażby w przypadku czynów gospodarczych, gdzie zachodzi konieczność analizy dużej ilość dokumentacji księgowej).
Także przesłuchania świadków mogą wpłynąć na czas trwania postępowania przygotowawczego jeśli zachodzi potrzeba przesłuchania wielu osób. Sama czynność przesłuchania w stosunku do jednego świadka trwa zazwyczaj 1-2 godziny, ale bywają przypadki kiedy jeden świadek zeznaje kilkukrotnie i łączny czas jego przesłuchania się wydłuża.
Analiza materiałów przez same organy ścigania też często zajmuje dużą ilość czasu – przykładowo jeśli czyn dotyczy nękania i polega na wysyłaniu bardzo wielu wiadomości do ofiary, co skutkuje konieczności przeanalizowania setek a czasem nawet tysięcy wiadomości.
Jednym z czynników, który może także wpłynąć na czas trwania postępowania jest postawa samego sprawcy czynu. Nierzadko sprawcy ukrywają się unikając organów ścigania lub przebywają poza granicami kraju nie mając wiedzy o postępowaniu. Nadto, jeśli sprawca czynu cierpi na długotrwałą i ciężką chorobę to też może spowodować wydłużenia czasu trwania postępowania – w tych sytuacjach najczęściej z powodu długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej wykonanie czynności ze sprawcą dochodzi do zawieszenia postępowania przygotowawczego. Zdarza się wtedy, że takie postępowania przygotowawcze trwają kilka lub nawet kilkanaście lat. Takie długotrwałe postępowania przygotowawcze zdarzają się także w przypadku złożonych spraw związanych z wieloma czynami zabronionymi lub z długotrwałością trwania czynu – przykładowo postępowania przygotowawcze dotyczące zorganizowanych grup przestępczych w sprawach gospodarczych lub o charakterze kryminalnym najczęściej trwają kilka czy nawet kilkanaście lat.
Pomoc karnisty w postępowaniu przygotowawczym
W postępowaniu przygotowawczym pomoc karnisty, czyli adwokata specjalizującego się w prawie karnym, ma kluczowe znaczenie dla osoby podejrzanej lub oskarżonej. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona praw klienta od momentu zatrzymania lub wszczęcia śledztwa. Karnista Katowice zapewnia m.in. obecność przy przesłuchaniach, doradza w zakresie składania wyjaśnień lub odmowy ich składania, dba o to, by działania organów ścigania były zgodne z prawem oraz podejmuje kroki mające na celu minimalizację ryzyka aresztu tymczasowego lub innych środków zapobiegawczych. Może też składać wnioski dowodowe i zażalenia na decyzje prokuratury.
Całodobowe pogotowie karne : 796 101 123