Nasze usługi

Co grozi za posiadanie narkotyków w Polsce?


Kompleksowa regulacja dotycząca narkotyków ujęta jest w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Regulacja zawiera szeroki zakres uregulowań kwestii związanych z narkotykami, od definicji, po edukację i karnoprawny wymiar. Podstawową kwestią jest znaczenie określeń potocznie nazywanych narkotykami, czyli według ustawy — substancja psychotropowa i środek odurzający, wymienionymi w art. 4 pkt. 25 i 26. W rzeczywistości są to substancje tj. kokaina, LSD, amfetamina, heroina, marihuana.


Substancja psychotropowa to każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działająca na ośrodkowy układ nerwowy, określona w wykazie substancji psychotropowych stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy. 

Środek odurzający to każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy, określona w wykazie środków odurzających stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy. 

Dlaczego znaczenie określeń dotyczących narkotyków jest ważne? Sąd wiąże z nim kwalifikacje czynu jako zabronionego, bo posiadanie określonych substancji jest zagrożone karą. Może zdarzyć się tak, że posiadana ilość narkotyku nie może spowodować efektów, z którymi ustawa wiąże surową karę, czyli pozbawienie wolności. 

Co grozi za posiadanie narkotyków?

W praktyce stosowanym przepisem jest art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczący posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych. 

Przepis stanowi, że kto wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Typ kwalifikowany przestępstwa określony w ust. 2 wskazuje, że jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa powyżej, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Z taką kwalifikacją czynu mamy do czynienia, gdy osoba popełniająca czyn posiada znaczną ilość narkotyków

Uprzywilejowany typ przestępstwa określono w ust. 3, gdzie w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega

  • grzywnie, 
  • karze ograniczenia wolności,
  • albo pozbawienia wolności do roku. 

Mniej surowa kara wiąże się z kryterium ilości narkotyku oraz cechami podejrzanego, czyli brak recydywy i jego uprzednia niekaralność.

W ramach odpowiedzialności karnej sąd może skierować oskarżonego do ośrodka terapeutycznego, zażądać nawiązki. 

Sąd Rejonowy w Giżycku wyrokiem z dnia 3 czerwca 2024 r. orzekł o winie oskarżonego, zarzucając mu posiadanie narkotyków w postaci 

  • amfetaminy, 
  • suszu roślin, 
  • żywicy konopi — haszysz, 

kwalifikując substancje na podstawie Rozporządzenia Ministra zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 roku w sprawie wykazu substancji psychotropowych. Sąd skazał oskarżonego na 1 rok i 2 miesiące pozbawienia wolności, orzekł przepadek poprzez zniszczenie dowodów rzeczowych — woreczków z zawartością substancji odrzucających. Orzeczono względem oskarżonego świadczenie pieniężne i koszty postępowania sądowego. 

W innej sprawie Sąd Rejonowy w Kaliszu wyrokiem z dnia 11 lipca 2023 r. uznał oskarżonego za winnego popełnienia czynu posiadania znacznej ilości narkotyków, wyliczając ilokrotność posiadanych substancji psychotropowych na porcję niezbędną do wywołania skutku typowego, charakterystycznego dla działania tej substancji dla osoby przyjmującej go po raz pierwszy. 

Co to znaczy posiadać narkotyki?

Warte wyjaśnienia jest znamię czasownikowe  “posiadanie, należy je interpretować zgodnie  z kodeksem cywilnym, czyli osoba nie musi być właścicielem narkotyku, wystarczy, że będzie posiadać go fizycznie, aby odpowiadać karnie. Substancja będąca przedmiotem przestępstwa musi spełniać kryteria wynikające z wymienionych w ustawie załącznikach i 

ilości pozwalającej na jednorazowe użycie w celu osiągnięcia potencjalnego efektu odurzenia. 

Wymienione powyżej kryteria pozwalają ominąć absurd sytuacji, w której sąd wymierzał karę osobom, które posiadały znikomą ilość narkotyków, które były niemożliwe do zważenia.

Co to znaczy znaczna ilość narkotyków?

Odpowiedź na znaczenie “znacznej ilości narkotyków” udzielił Sąd Najwyższy, określając miarę „znaczności” w taki sposób, że może być to stosunek ilość środków do potrzeb jednego człowieka uzależnionego od tych środków. Jeżeli przedmiotem czynu jest taka ilość tych środków, która mogłaby zaspokoić tego rodzaju potrzeby co najmniej kilkudziesięciu uzależnionych, to należy przyjąć, że jest tych środków znaczna ilość. Orzeczenie jest wskazówką interpretacyjną, stosowną przez sądy, mimo że dotyczyła poprzedniego stanu prawnego.

Co to znaczy posiadać narkotyki na własny użytek?

W strategii obrony w sprawach o posiadanie narkotyków kluczowe może okazać się wykazanie, że narkotyki były przeznaczone na własny użytek. Istnieje wtedy możliwość, że sąd potraktuje sprawcę łagodniej, a może nawet umorzy postępowanie. 

Zgodnie z art. 62b ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeśli ilość posiadanych narkotyków jest niewielka, a ich posiadanie było wyłącznie na własny użytek. 

Sąd Rejonowy w Legnicy w wyroku z dnia 4 listopada 2023 r. względem jednego z oskarżonych o posiadanie środka odurzającego, czyli ziela konopi, umorzył postępowanie o czyn polegający na posiadaniu narkotyków. Sąd uznał, że przedmiotem czynu oskarżonego są środki odurzające w ilości nieznacznej, posiadane na własny użytek.

Co grozi za handel narkotykami?

Podstawą wymiaru kary jest art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, o którym szerzej w naszym wpisie Co grozi za handel narkotykami? Ekspercki artykuł porusza kwestie orzekania przez sądy faktycznych kar i kwalifikacji czynu jako handlu narkotykami.

Pomoc prawna dla podejrzanego o posiadanie narkotyków

Jeżeli zostałeś podejrzanym lub oskarżonym o posiadanie narkotyków, konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony swoich praw.

  1. Podejmij współpracę z adwokatem w sprawach karnych  – profesjonalne wsparcie prawne może pomóc w łagodzeniu skutków postępowania karnego.
  2. Zweryfikuj chronologiczne następstwo zdarzeń. Przypomnij sobie detale. 
  3. Zastanów się nad celem posiadania narkotyków i ich ilości.

Rafał Pirożek

Adwokat

Wspólnik kancelarii Pirożek & Pirożek

32 205 50 12


W roku 2001 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczenie zdobywał aplikując w wiodących kancelariach prawniczych w Polsce takich jak Adwokaci i Doradcy, a następnie Popiołek, Adwokaci i Doradcy. W 2006 roku złożył egzamin adwokacki i przystąpił do tworzenia własnej Kancelarii Adwokackiej. Mecenas Pirożek specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym. Posiada wieloletnie doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz prowadzeniu sporów sądowych, karnych i cywilnych. Jest obrońcą i pełnomocnikiem w wielu sprawach sądowych. Nie boi się podejmowania ryzyka. W sprawach trudnych zawsze poszukuje niekonwencjonalnych rozwiązań, co w połączeniu z szybkością podejmowanych decyzji bezpośrednio przekłada się na skuteczność w osiąganiu założonych celów.

Pomożemy obronić Twoje prawa!

POGOTOWIE KARNE

Obrońcę może ustanowić dla zatrzymanego także INNA OSOBA, w sytuacji gdy zatrzymany został pozbawiony wolności.