Nasze usługi

Co grozi za handel narkotykami?


Warto wiedzieć, że typizacja przestępstw jest nie tylko określona w Kodeksie karnym, ale również ich źródłem są inne akty prawne. W przypadku przestępstwa handlu narkotykami odpowiedzialność karna została opisana w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa określa znamiona czynu zabronionego i przewiduje kary. Wprowadzanie do obrotu środków odurzających, czyli potocznie narkotyków lub dopalaczy wiąże się również z odpowiedzialnością karną. Ustawodawca przewidział karę także dla osoby, która uczestniczy w takich działaniach. Podstawą jest wypełnienie znamion czynu zabronionego wynikającego z art. 56 u.p.d.


Handel narkotykami to potoczne określenie na przestępstwo wskazane w art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa określa narkotyki środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi. Realizacja czynu zabronionego pod groźbą kary wiąże się z 

  • udzielaniem innej osobie,
  • ułatwianiem użycia,
  • nakłanianiem do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. 

 

Sprzedaż narkotyków. Na czym polega handel narkotykami?

Handel narkotykami to działalność związana z obrotem nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi. Może to być bezpośrednia sprzedaż tych substancji na ulicy innej osobie oraz w ramach skomplikowanej struktury hurtowników. Odpowiedzialność karna występuje w sprzedaży potocznie narkotyków i dopalaczy. 

Odniesienie korzyści majątkowej ze sprzedaży narkotyków nie jest konieczna do kwalifikacji czynu jako zabronionego. Osoba sprzedająca narkotyki w zamian może oczekiwać korzyści osobistej, czyli np. seksualnej. Działalność “promocyjna” dealera jest uznawana za działanie mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej w sytuacji, gdy rezygnuje z zapłaty, ale udziela narkotyku bezpłatnie, aby pozyskać nabywcę, wskazując, że przy kolejnej porcji będzie musiał zapłacić. 

Sprzedaż dopalaczy osobie małoletniej

Dziecko w świetle prawa jest chronione mocniej. Ta sytuacja również ma odzwierciedlenie w handlu dopalaczami, które stały się popularne wśród młodzieży. Surowsza kara przypisana jest przestępstwu, gdy odbiorcą narkotyku jest małoletni, czyli osoba, która nie ukończyła 18 roku życia. 

Sprzedaż narkotyków małoletniemu jest uznawany za zbrodnię, co niesie za sobą karę pozbawienia wolności od 3 lat do 20 lat. Przypisanie sprawcy odpowiedzialności za udzielanie narkotyków małoletniemu wiąże się z wykazaniem, iż wiedział on, że nabywca jest małoletni lub przynajmniej przewidywał taką okoliczność i godził z tym faktem.

Co grozi za handel narkotykami?

Główną odpowiedzialność za handel narkotykami przewiduje art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który brzmi:

  1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej małoletniemu, ułatwia użycie albo nakłania go do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
  3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kara za handel narkotykami

Zagrożenie karą za handel środkami odurzającymi to pozbawienie wolności od roku do 10 lat. Jeśli nabywcą narkotyków jest małoletni, kara pozbawienia wolności jest nie krótsza niż 3 lata. Sąd może uznać, że handel narkotykami to wypadek mniejszej wagi i ukarać karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sąd może również zawiesić wykonywanie kary za handel narkotykami. 

Sąd Rejonowy w Kętrzynie wyrokiem z dnia 8 lutego 2024 r. orzekł karę łączną 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym. Orzekł również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w łącznej kwocie 10 000 zł i nawiązkę w kwocie 3000 zł na rzecz Stowarzyszenia.

Kiedy handel narkotykami może zostać uznany za wypadek mniejszej wagi?

Sąd bierze pod uwagę kwestie związane z kwalifikacją czynu jako wypadek mniejszej wagi, takie okoliczności jak:

  • ilość sprzedawanych substancji odurzających,
  • rodzaj sprzedawanych narkotyków,
  • ilości nabywców,
  • długość okresu handlu narkotykami,
  • stopień społecznej szkodliwości czynu.

Uniknięcie kary pozbawienia wolności za handel narkotykami?

Sąd może zastosować zawieszanie kary, czyli tzw. zawiasy. Sąd może zawiesić pozbawienie wolności, jeśli okoliczności sprawy to uzasadniają lub zastosować inne formy kontroli, czyli np. dozór elektroniczny. Zastosowanie łagodniejszych środków karnych jest stosowane, wtedy kiedy istnieje niska szkodliwość czynu, a sprawca wykazuje chęć resocjalizacji.

Istotna może być dobrze przygotowana strategia procesowa przez wykwalifikowanego prawnika w sprawach narkotykowych. Odpowiednie działania prawne w szybkim czasie mogą przyczynić się do zasądzenia łagodniejszej kary.

Adwokat w sprawach narkotykowych z Katowic

Adwokat w sprawach karnych pomaga w opracowaniu odpowiedniej linii obrony. Doświadczony adwokat w sprawach narkotykowych może zakwestionować dowody, negocjować z prokuratorem, a nawet zawrzeć ugodę. W postępowaniu karnym wsparcie profesjonalnej pomocy prawnej może wiązać się z możliwością podważenia wiarygodności zeznań świadków lub analizie opinii biegłego, a skuteczna argumentacja może skutkować łagodniejszym wymiarem kary.

Rafał Pirożek

Adwokat

Wspólnik kancelarii Pirożek & Pirożek

32 205 50 12


W roku 2001 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczenie zdobywał aplikując w wiodących kancelariach prawniczych w Polsce takich jak Adwokaci i Doradcy, a następnie Popiołek, Adwokaci i Doradcy. W 2006 roku złożył egzamin adwokacki i przystąpił do tworzenia własnej Kancelarii Adwokackiej. Mecenas Pirożek specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym. Posiada wieloletnie doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz prowadzeniu sporów sądowych, karnych i cywilnych. Jest obrońcą i pełnomocnikiem w wielu sprawach sądowych. Nie boi się podejmowania ryzyka. W sprawach trudnych zawsze poszukuje niekonwencjonalnych rozwiązań, co w połączeniu z szybkością podejmowanych decyzji bezpośrednio przekłada się na skuteczność w osiąganiu założonych celów.

Pomożemy obronić Twoje prawa!

POGOTOWIE KARNE

Obrońcę może ustanowić dla zatrzymanego także INNA OSOBA, w sytuacji gdy zatrzymany został pozbawiony wolności.