Nasze usługi
Bójka i pobicie. Co grozi?
Jak wskazują policyjne statystyki, liczba wszczętych postępowań w sprawach o bójkę lub pobicie dynamicznie maleje. Może to wskazywać na mniejszą agresję wśród społeczeństwa, albo na malejącą liczbę samych zgłoszeń przemocy do odpowiednich organów.
Jeżeli zostałeś oskarżony o pobicie, konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony swoich praw.
Podejmij współpracę z adwokatem w sprawach karnych – profesjonalne wsparcie prawne może pomóc w łagodzeniu skutków postępowania karnego.
Zweryfikuj chronologiczne następstwo zdarzeń. Przypomnij sobie detale.
Co to bójka?
Bójka i pobicie to przestępstwa wynikające z art. 158 kodeksu karnego. Pobicie i bójka to starcie co najmniej trzech osób. Różnica między bójką a pobiciem jest taka, że w bójce każdy uczestnik jest jednocześnie agresorem i broniącym się. Oznacza to, że aby doszło do kwalifikacji czynu, jako bójki minimalna liczba osób biorąca w niej udział to trzy osoby, a każda z nich musi pełnić podwójne role. Podczas bójki musi dojść do przemocy fizycznej, bo to z jej skutkiem związana jest karalność.


Co to pobicie?
Pobicie to przestępstwo, wynikające z tego samego, co bójka przepisu kodeksu karnego, w której biorą udział co najmniej trzy osoby, jednak zachowany jest podział na atakujących, których musi być co najmniej dwóch i broniącego.
Bójka i pobicie z art. 158 k.k
Kodeks karny opisuje bójkę i pobicie w jednym przepisie kodeksu karnego, czyli art. 158 k.k.
-
1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
-
2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
-
3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.


Co grozi za bójkę i pobicie?
Bójka i pobicie opisane w art. 158 k.k mają charakter skutkowy, czyli to ze skutkiem czynu zabronionego wiążę się odpowiedzialność karna. Wyróżnia się typ podstawowy przestępstwa i dwa typy kwalifikowane. W typie podstawowym skutkiem jest bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub nastąpienia skutku wskazanego w art. 156 § 1, czyli m.in. pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub innego ciężkiego kalectwa albo wynikające z art. 157 § 1 k.k.
W typie kwalifikowanym przestępstwa określonym w art. 158 § 2 k.k. skutkiem bójki lub pobicia jest ciężkie uszkodzenie ciała, lub ciężki rozstrój zdrowia. Najdotkliwszym skutkiem przestępstwa wynikającym z art. 158 § 3 k.k. jest śmierć człowieka w wyniku bójki lub pobicia.
W związku z tym, że może występować niemożność ustalenia, jakie znaczenie dla powstałych skutków mają czyny poszczególnych osób, więc — za przestępstwo bójki lub pobicia, została ograniczona zasada odpowiedzialności za własny czyn. Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 14 czerwca 2002 r. II KKN 254/00, stwierdził, że sprawca odpowiada za czyn polegający na uczestnictwie w zdarzeniu, które spowodował skutek. Skutek nie wynika tu wprost z indywidualnego czynu sprawcy, lecz łącznego działania wszystkich uczestników bójki lub pobicia.
W przypadku, gdy można ustalić sprawcę skutku opisanego w art. 158 § 2 i 3 k.k., bo obrażenia są charakterystyczne dla narzędzia, które użył, wtedy za powstały skutek odpowie sprawca, którego czyn skutek spowodował. Pozostali uczestnicy będą odpowiadać jedynie za typ podstawowy przestępstwa, czyli mogą otrzymać niższą karę.
Kara za bójkę i pobicie
W związku z tym, że przestępstwo bójki i pobicia wiąże się ze skutkiem, wysokość kary orzeczona przez sąd będzie też zależna od obrażeń, jakie doznał pokrzywdzony. Sąd może orzec karę od 3 miesięcy do 15 lat. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnym wyrokiem z dn. 5 lipca 2023 r. podtrzymał wyrok I instancji wraz z wymierzoną karą 7 lat pozbawienia wolności za pobicie ze skutkiem śmiertelnym wobec jednego z oskarżonych.
Rozstrzygnięcie w sprawie karnej może obejmować nie tylko karę pozbawienia wolności, ale również nawiązkę, odszkodowanie i zadośćuczynienie. Równolegle pokrzywdzony lub jego najbliżsi mogą starać się w osobnym postępowaniu cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie w związku z doznaną szkodą i krzywdą.


Ściganie za przestępstwo bójki i pobicia
Tryb postępowania zależny jest właśnie od omawianego skutku czynu i jego kwalifikacji jako typu podstawowego lub kwalifikowanego przestępstwa. W przypadku, gdy doszło do narażenia lub uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierć człowieka to przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu ścigane jest z urzędu i nie wymaga wniosku osoby pokrzywdzonej. Do organów ścigania — policji i prokuratury, powinno trafić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Innym trybem, w przypadku, gdy w wyniku bójki lub pobicia nie doszło do narażenia pokrzywdzonego na wystąpienie powyższych skutków, a doszło jedynie do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni — to takie przestępstwo ścigane jest z oskarżenia prywatnego.
Jak może dojść do nieukarania sprawcy bójki lub pobicia?
Przedawnienie karalności czynu opisanego, jako typ podstawowy następuje po 5 latach od jego popełnienia. W przypadku pokrzywdzonego istotne jest zawiadomienie odpowiednich służb bez zwłoki o zdarzeniu i czynne uczestnictwo w postępowaniu karnym.


Pomoc prawna dla pokrzywdzonego pobiciem
Jeśli doświadczyłeś agresywnej przemocy, pamiętaj, że możesz dochodzić swoich praw.
- Zawiadom organy ścigania — złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa bójki lub pobicia.
- Zastanów się, czy prócz odpowiedzialności karnej sprawców oczekujesz odszkodowania i zadośćuczynienia w postępowaniu cywilnym.
- Skontaktuj się z adwokatem do spraw karnych – prawnik pomoże Ci w skutecznej ochronie Twoich praw w postępowaniu karnym.
Pomoc prawna dla podejrzanego pobicia
Przedawnienie karalności czynu opisanego, jako typ podstawowy następuje po 5 latach od jego popełnienia. W przypadku pokrzywdzonego istotne jest zawiadomienie odpowiednich służb bez zwłoki o zdarzeniu i czynne uczestnictwo w postępowaniu karnym.

Rafał Pirożek

Adwokat
Wspólnik kancelarii Pirożek & Pirożek
Pomożemy obronić Twoje prawa!
POGOTOWIE KARNE
Obrońcę może ustanowić dla zatrzymanego także INNA OSOBA, w sytuacji gdy zatrzymany został pozbawiony wolności.