Nasze usługi

Wyłudzenie kredytu, dotacji


Z przestępstwem wyłudzenia kredytu lub dotacji, zwanym również oszustwem kredytowym określonym w art. 279 kodeksu karnego mamy do czynienia gdy sprawca w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego: kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument dotyczący okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.

Zgodnie z treścią § 2 przestępstwo wyłudzenia można popełnić także z zaniechania. Przestępstwo wyłudzenia kredytu z zaniechania sprawca popełnia, gdy wbrew ciążącemu obowiązkowi, nie powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego.  

Rodzaje wadliwych dokumentów

Dokument podrobiony

Dokument podrobiony to dokument sporządzony przez osobę, która nie jest uprawniona do jego wystawiania. Np. będzie to wydruk z CEiDG przygotowany przez sprawcę (zamiast pobrania go z rządowej strony).

Dokument przerobiony

Dokument przerobiony to dokument sporządzony przez osobę uprawnioną do jego wystawienia, w którym następnie bezprawnie dokonano zmiany. Np. w zaświadczeniu o zarobkach wystawionym przez pracodawcę sprawca zmienia kwotę wynagrodzenia na wyższą.

Dokument podrobiony

Dokument podrobiony to dokument sporządzony przez osobę, która nie jest uprawniona do jego wystawiania. Np. będzie to wydruk z CEiDG przygotowany przez sprawcę (zamiast pobrania go z rządowej strony).

Dokument podrobiony

Dokument podrobiony to dokument sporządzony przez osobę, która nie jest uprawniona do jego wystawiania. Np. będzie to wydruk z CEiDG przygotowany przez sprawcę (zamiast pobrania go z rządowej strony).

Dokument podrobiony

Jest to oświadczenie złożone na piśmie przez samego sprawcę, które jest niezgodne z rzeczywistością.

Kto może popełnić przestępstwo wyłudzenia kredytu lub dotacji?

Przestępstwo wyłudzenia kredytu/ dotacji może zostać popełnione wyłącznie umyślnie. Sprawca działa w celu uzyskania dotacji, kredytu, itp. źródeł finansowania, czyli z zamiarem bezpośrednim kierunkowym. Zatem aby można było mówić o przestępstwie wyłudzenia kredytu/dotacji należy udowodnić zarówno, że sprawca był świadomy, że przedkładane dokumenty lub oświadczenia są nieprawdziwe/nierzetelne jak też to, że przedkładając ww. dokumenty miał on na celu uzyskanie kredytu, dotacji itp. dla siebie lub kogoś innego. Co istotne przestępstwo zostaje popełnione już z chwilą przedłożenia ww. dokumentów w instytucji- niezależnie od tego czy finansowanie zostanie udzielone czy nie.

Bardzo ważne jest to, że sprawca wyłudzenia kredytu, dotacji nie musi sam podrabiać czy przerabiać (fałszować) dokumentu. Przestępstwo polega na samym przedłożeniu takiego dokumentu. Dokument może być sporządzony przez inną osobę, przy czym sprawca wyłudzenia kredytu lub dotacji musi wiedzieć o tym, że dokument jest wadliwy.

Czy jeśli nie dostanę kredytu lub dotacji to nadal popełniam przestępstwo?

Tak, przestępstwo wyłudzenia kredytu, dotacji jest przestępstwem formalnym (bezskutkowym) i do jego popełnienia dochodzi niezależnie od tego czy dana instytucja udzieliła finansowania czy też wniosek został rozpatrzony negatywnie i środki nie zostały wypłacone. Dla bytu przestępstwa jest istotne posłużenie się wadliwymi dokumentami.

Czy jeśli spłacam wyłudzony kredyt terminowo to odpowiadam karnie?

Tak, jak wskazano powyżej przestępstwo wyłudzenia kredytu jest przestępstwem beskutkowym, to znaczy do jego popełnienia nie jest niezbędne wystąpienie skutku w postaci wypłacenia środków czy powstania zadłużenia (opóźnienia w spłacie). Jeśli sprawca posłużył się fałszywymi lub nierzetelnymi dokumentami celem uzyskania finansowania po czym spłaca kredyt regularnie to nadal mówimy o przestępstwie.

Jaka kara grozi za wyłudzenie kredytu lub dotacji?

Przestępstwo wyłudzenia kredytu lub dotacji zagrożone jest karą pozbawienia wolności
w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Co istotne usiłowanie popełnienia przestępstwa jest karane tak samo jak jego dokonanie.

Z uwagi na fakt, iż maksymalna kara nie przekracza 5 lat możliwe jest w stosunku do sprawcy zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania (art. 66 § 2 kodeksu karnego)

Zgodnie z treścią art. 33 § 2 kodeksu karnego, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął Sąd może obok kary pozbawienia wolności orzec grzywnę

Ponadto na podstawie art. 37a kodeksu karnego możliwe jest wymierzenie grzywnę lub kary ograniczenia wolności w wymiarze nie niższym niż 4 miesiące w miejsce kary pozbawienia wolności, jeśli wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczałaby rok, w szczególności, jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek.

W przypadku skazania za oszustwo kredytowe możliwe jest również orzeczenie przez Sąd jednocześnie kary pozbawienia wolności do 3 miesięcy oraz kary ograniczenia wolności do 3 lat na podstawie art. 37b kodeksu karnego.

Jak można uniknąć kary za oszustwo kredytowe?

Zgodnie z treścią art. 297 § 3 kodeksu karnego nie podlega karze (za przestępstwo wyłudzenia kredytu) ten kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wykorzystaniu wsparcia finansowego lub instrumentu płatniczego, zrezygnował z dotacji lub zamówienia publicznego albo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonego.

Tym przepisem ustawodawca wprowadził klauzulę niekaralności dla sprawcy, który okaże czynny żal i jeszcze przed wszczęciem postępowania w sprawie (nie przeciwko konkretnemu sprawcy) zapobiegnie wykorzystaniu finansowania np. poprzez odstąpienie od posiania umowy kredytu lub zwrot uzyskanego finansowania. Terminowe spłacanie rat nie stanowi czynnego żalu i nie prowadzi do wyłączenia karalności.

Pomożemy obronić Twoje prawa!

POGOTOWIE KARNE

Obrońcę może ustanowić dla zatrzymanego także INNA OSOBA, w sytuacji gdy zatrzymany został pozbawiony wolności.